Očkování proti HPV ochrání i muže

HPV – Human Papilloma Virus, čili lidský papilloma virus způsobuje postižení buněk, které změní svou strukturu. Toto postižení se označuje jako dysplázie. Virus má více serotypů a podle toho, který typ buňku zasáhne, se většinou liší závažnost postižení. Postižení může být lehké, střední, těžké. Tou nejhorší formou je postižení rakovinotvornými buňkami.

HPV infekce může vést až k rakovině děložního čípku, což je nejčastější nádorové onemocnění u žen. HPV infekcí jsou nejčastěji postiženy ženy kolem 20ti let věku.

Papilloma virus se přenáší pohlavním stykem, kdy k nakažení dochází infikovanou osobou.

Z tohoto důvodu se doporučuje očkovat především mladé dívky, ještě než začnou pohlavně žít. Jedná se o nejčastější pohlavně přenosnou chorobu.

Může se projevit měkkými, buď jednotlivými nebo četnými bradavicemi. Včasná diagnostika spočívá hlavně v pravidelném cytologickém vyšetření z děložního čípku.

V americkém Institutu Výzkumu a Centru na Rakovinu na Floridě objevili, že vakcinace určená ženám a dívkám jako ochrana proti viru, který způsobuje genitální bradavice ale i rakovinu děložního hrdla, by mohla ochránit také muže. Na trhu se objevují různí výrobci vakcín.

První druh vakcíny byl z 90% účinný v prevenci proti buněčnému postižení, ale nejvíce proti bradavicím, které se přenáší pohlavním stykem. Ze 45% byla účinná jako prevence proti čtyřem typům infekce papilloma virem. Můžeme tedy pozorovat 90,4% účinnost ve snížení výskytu vnějších lézí na genitálu u mužů, které právě souvisejí s těmito čtyřmi typy HPV ( 6, 11, 16, 18).

HPV infekce je nejčastější sexuálně přenosným onemocněním na světe. Je to hlavní příčina způsobující rakovinu děložního hrdla, která má za následek 300 000 mrtvých žen ročně. HPV může mít za následek také ostatní druhy postižení rakovinou. Může přispět k výskytu rakoviny penisu, konečníku, ale také k nádorovému onemocnění úst či krku.

Druhá vakcína je schválená pouze pro užívání ženami a dívkami. Společnost ale vyhledává další nové trhy a odborníky, kteří by nabídli užití také pro chlapce a muže. Chlapci a muži by tak mohli být ochráněni proti infekci HPV a dále zabránit rozšíření HPV infekce na jejich budoucí partnerky.

Institut Výzkumu a Centrum na rakovinu na Floridě provedl test. Testu se zúčastnilo 4 065 mužů ve věku mezi 16-ti a 26-ti lety. Mužům se podala buď vakcína proti HPV infekci a nebo placebo. Muži byli kontrolováni každý šestý měsíc. Aby byl tento výzkum efektivní a bylo možné jeho účinnost dokázat, musí být vakcína podána osobě, která nikdy nebyla infikována HPV infekcí. Vakcína je prevencí proti rozvoji genitálních bradavic a prekancerózních stavů. Institut tvrdí, že důležitou studií bude také fakt, zda-li očkování mužů proti HPV infekci bude chránit i jejich sexuální partnery.

 

Jaký máte názor na očkování chlapců a mužů proti HPV infekci?

Očkování proti HPV ochrání i muže patří do témat
 • Roremu 25.04.2013 20:07:24

  Jste tak naivní, že to nezná hranic. Co jiného než USA. Využívá tyto ''chránící'' vakcíny k testování lidí, a když už je odmítají dívky, budou je vnucovat dokonce i chlapcům. A vy jim ještě tak pěkně vyhovíte. Po tomto očkování se objevují bolesti hlavy, někdy i epilepsie nebo smrt. To chcete? Pokusy na lidech schovávané za dobré úmysly jsou tu odedávna, ale vy jste tak hloupí, že poskytnete sebe nebo své bližní na pokusy. Nedivte se, až vám zemřou před očima. Koneckonců, sami jste si to vybrali, hlupáci. Otroci USA.

 • Prevence Aniette 31.10.2012 21:23:53

  I tohle téma probíráme na komunitě www.komunita111.cz nebo na stránkách www.trijednicky.cz

 • Alena 17.07.2012 15:24:34

  Když už očkovat,tak všechny děti včetně chlapců.Vždyť i ti jsou pak přenašeči HPV virů.Potom to má teprve pořádný význam,tak doufám,že to bude pojišťovna hradit co nejdříve i klukům.

 • Alžběta 08.12.2011 14:43:01

  Marino, já souhlasím. Myslím, že by se mělo začít u chlapů. Stejně jsou to muži, kdo nás nakazí. Měla by jim to hradit pojišťovna, stejně tak, jak to dělá VZP pro mladé dívky. Holky to mají holt v životě těžší. Všechno...

 • očkování chlapců a mužů Martina 23.04.2009 18:43:00

  Bylo by dobré když by tohle očkování bylo i pro muže. Můj přítel mi řekl že žádnou HPV infekci nemá protože o tom nikdy neslyšel a ani neví co by s tím dělal. Je to důkaz toho že oni sami se o to moc nezajímají. Ale když jsem se ho ptala jestli by to podstoupil když by to pomohlo i mě tak řekl že ano.


HPV - Papillomavirus patří do témat

Adresář

Poradna na téma HPV - Papillomavirus

Diskuze na téma HPV - Papillomavirus

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku